شماره تماس: 81664076-021 -09122020544- 09128447598

ما بهترین سیستم های توزین و باسکول های تریلی کش و کامیون کش را به شما معرفی میکنیم

سازه باسکول جاده ای

الزام ساخت صفحه باسکول بتني در محل کارخانه

با توجه به ابلاغيه اداره کل استاندارد ضروريست که تمامي مراحل مربوط به ساخت صفحه بتني باسکول در محل کارخانه شرکت توليد کننده باسکول انجام شود و همچنين بايد شرکت توليد کننده باسکول مجهز به آزمايشگاه کنترل کيفي بتون بر اساس استاندارد مربوطه باشد در غير اينصورت اجازه ساخت باسکول با صفحه بتوني را ندارد.

با توجه به اين ابلاغيه مهم ، مطلبي را در مورد اهميت عمل آوري بتن باسکول بيان مي نماييم:

بتن به طور کلی محصولی است که از اختلاط آب با سیمان و سنگدانه های مختلف كه در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی حاصل می شود بوجود مي آيد . بتن اینک با گذشت بیش از 170 سال از پیدایش سیمان پرتلند به صورت کنونی، دستخوش تحولات و پیشرفتهای شگرفی شده است و بدليل دارا بودن برخي از خصوصيات منحصر بفرد در ساخت اكثر سازه ها از آن استفاده مي گردد.. سازه هاي بتني در مقابل با ديگر انواع سازه ها مزايايي دارد که مي توان بعنوان نمونه به قيمت تمام شده پايين تر، كيفيت و استحكام بالاتر، ضريب انتقال دماي كمتر، پايداري بيشتر نسبت به ضربه هاي وارده و مقاومت بيشتر در مقابل عوامل جوي و محيطي و … اشاره نمود. در حال حاضر و طبق آمار هاي گرفته شده از بازار باسكول هاي مركب تمام بتني پيش ساخته، توانسته است سهم به سزايي از بازار را به خود اختصاص دهد و اكثر خريداران باسكول تمايل به استفاده از اين باسكول ها دارند. اما نكته بسيار مهم در اين نوع باسكول ها طراحي مهندسي سازه آن و نوع عمل آوري بتن باسكول مي باشد كه در نهايت اين دو نكته تاثير بسياري را در كيفيت نهايي سازه باسكول خواهد داشت با توجه به اينكه عمل آوري استاندارد و صحيح بتن نيازمند استفاده از تكنولوژي و روش هاي نوين روز مي باشد، سرمايه گزاري شركت ها در اين بخش از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. با توجه به تمايل بازار به استفاده از باسكول ها پيش ساخته مركب برخي از شركت بدليل عدم توانايي در سرمايه گزاري از شيوه هاي سنتي و غير علمي براي عمل آوري بتن باسكول استفاده مي نمايند لذا اين نوشته در حقيقت بررسي است اجمالي براي شناخت بهترين روش عمل آوري بتن با رويكردي به سوي توليد باسكولي بهتر و بادوام تر.

عمل آوري بتن چيست :

یکی از قسمتهای مهم در عملیات توليد بتن ، عمل آوری بتن است . عمل آوری فرايندي است كه طي آن از افت رطوبت بتن جلوگيري و دماي بتن را در حدي رضايت بخش حفظ مي نمايند که اين عمليات بلافاصله پس از بتن ریزی و اتمام عملیات پرداخت آغاز می شود. در حقيقت زماني كه سيمان با آب مخلوط مي شود واكنشي شيميايي به نام هيدراسيون (آبگيري) انجام مي شود كه ميزان پيشرفت اين واكنش بر روي مقاومت و دوام بتن تاثير به سزايي دارد. در صورت مطلوب بودن دما و رطوبت بتن از طريق عمل آوري، واكنش هيدراسيون تداوم مي يابد. عمل آوری بتن برخواص بتن سخت شده مانند دوام ، مقاومت ، آب بندی ، مقاومت سایشی ، ثبات حجمی ، مقاومت در برا بر یخ زدن و آب شدن ، نمکهای یخ زدا ، تاثیر به سزایی می گذارد . لازم بذكر است رشد مقاومت بتن در سنين اوليه بسيار سريع است اما پس از آن، به مدت نامحدودي به صورت آهسته ادامه مي يابد.

اهداف عمل آوری :

1- جلوگیری از کاهش رطوبت یا تامین رطوبت از دست رفته

2-حفظ دمای بتن در حدی مطلوب به مدت زمانی معین

3- توسعه مقاومت بتن با تکمیل عملیات هیدراسیون سیمان

مدت عمل آوری :

مدت زمانی که بتن باید از نظر کاهش رطوبت محافظت شود ، به نوع سیمان ، نسبت اجزای مخلوط ، مقاومت مورد نیاز ، اندازه و شکل عضو بتنی ، هوای محیط و به شرایط بعدی که بتن در معرض آن قرار خواهد گرفت ، بستگی دارد .

انواع روش عمل آوري بتن باسكول:

•  استفاده از گوني در محل مشتري(روش غير استاندارد)

استفاده از پوشش هاي خيس اشباع شده نظير گوني و آبپاشي سطح بتن كه اين روش مخصوص كارگاه هاي كوچك و فاقد سرمايه مالي و علمي مي باشد. اين روش به هيچ عنوان نمي تواند استحكام لازم را براي بتن باسكول ايجاد نمايد و لذا سازه باسكول در كوتاه مدت دچار ترك مي شود و از بين خواهد رفت.

• عمل آوري بتن در استخرهاي آب ( غوطه وري سازه بتني در آب)

بهترين و كاملترين روش عمل آوري بتن، غوطه ور سازي كل سازه بتني ساخته شده در آب مي باشد. در اين روش، قطعات بتني را به مدت حداقل 7 روز در استخرهاي بزرگ آب به حالت اشباع غوطه ور نموده تا بتن به حداكثر ميزان استحكام خود برسد. از آنجا كه استفاده از اين روش مستلزم سرمايه گذاري گسترده و بالا جهت ساخت و تجهيز استخرهاي وسيع، محوطه سازي، تجهيز و حمل و نقل و سيستمهاي آبرساني مي باشد، تنها برخي از كارخانجات بزرگ و فرا منطقه اي از اين روش استفاده مي نمايند. اين نوع عمل آوري در شرايط كاملا كنترل شده صورت مي پذيرد و نسبت به ساير روشها داراي مزايا و برتري هاي قابل توجهي است و سازه بتني در اين حالت به حداكثر استحكام لازم خواهد رسيد.

• عمل آوري بتن با بخار آب 

اين روش جهت عمل آوري سريع بتن استفاده مي گردد و بيشتر جهت توليد بلوك هاي سيماني و سازه هاي كوچك بتني كاربرد دارد. اين روش داراي مزاياي اقتصادي براي توليدكنندگان بوده ليكن كيفيت و مقاومت بتن عمل آوري شده به اين روش از كيفيت و مقاومت بتن عمل آوري شده در روش غوطه وري در آب كمتر است. در اين روش جهت حصول نتايج رضايت بخش مي بايست دقت و كنترل ويژه اي در عمل آوري لحاظ نمود ليكن به دليل عدم تجهيز كارخانجات توليدي بتن به تجهيزات پيشرفته و ايزوله، اين نوع عمل آوري و عدم نظارت متخصصين بر فرآيند، بصورت مداوم گزارشات متعددي در خصوص كيفيت نازل و مقاومت پايين اين سازه ها منتشر مي گردد. بدين جهت از اين روش معمولا براي عمل آوري قطعات پيش ساخته غير سازه اي و قطعاتي كه فشار بار كمتري بر آنها تحميل مي شود استفاده مي گردد و مناسب عمل آوري قطعات بزرگ بتني نظير صفحه و قطعات باسکول نمي باشد.

*** با توجه به مقايسه انجام شده در خصوص ساخت قطعات بتني باسكول، به نظر مي رسد در صورت توانايي كارخانجات توليدي باسكول در ايجاد حوضچه ها و استخرهاي وسيع ، عمل آوري بتن و سازه باسكول در استخرهاي آب ، و مجهز بودن کارخانه به آزمايشگاه کنترل کيفي بتون ، استفاده از حوضچه و استخر عميق در محل کارخانه، كاملترين و بهترين شيوه عمل آوري بتن بوده و ضمن استحكام حداكثري سازه هاي بتني باسكول، ضامن حفظ كيفيت و دقت باسكول در طي زمان نيز مي باشد.

منبع : گروه صنعتي توزين الکتريک
۱۳۹۴/۰۷/۲۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت واتساپ
به کمک نیاز دارید
سلام دوست عزیز.
آیا میتوانم به شما کمک کنم؟!
(در نسخه دسکتاپ برای انتقال به واتساپ بعد از انتقال اول روی دکمه open whatsapp کلیک کنید.)